Stránky

neděle 21. srpna 2011

Jeden Negr v Rychlebách

Do Rychleb se koncem 22. - 24. července chystala početnější výprava Negrů. Ovšem vše zhatila nepřízeň počasí. Vydatné deště všechny odradili a onu bikovací sobotu 23.7. už zase nepršelo. Jelikož jsem asi umíněnej, rozhodl jsem se sem vydat alespoň sám. Naplánoval jsem termín od 19. - 21. srpna. Negři opět zklamali. Den před odjezdem to vypadalo, že opět nepojedeme. Naštěstí jsem rozhodil sítě patřičně zeširoka a přidali se Šotci, dvorští Kačeři profesionálové :-)


Odjezd v pátek 19.8. sliboval docela příjemné počasí, na cestu přes Náchod, Klodsko, Javorník, Černá Voda, kde jsem zajišťoval ubytování v turistické ubytovně Nová Radost kousek nad centrem obce Černá Voda. Cestou přes Polsko nás zastihla velmi vydatná bouřka. Osobně jsem v autě ještě takovou smršť nezažil. V Klodsku jsme si zastavili na jednu kešku v centru u kostela. V obci Javorník jsme poobědvali v místní Taverně (předražená restaurace s obsluhou, co zapomínala objednávky). Po obědě se opět vyjasnilo, a tak jsme se zašli podívat k místnímu zámku.

Před příjezdem do Černé Vody jsme zastavili ještě na další dvě přijemné cache. Po příjezdu k infocentru RS jsme vyzjistili nějaké informace ohledně zítřejší výpůjčce kol a podrobně lokalizovali turistickou ubytovnu. Ubytování proběhlo zcela bez problémů. Po příjezdu opět vydatně sprchlo a všude okolo na nebi hodně černo. Vyhlídky na druhý den nevypadaly růžově. Po slejváku jsme se s dětmi vydali k nedaleké zřícenině hradu Kaltenštein. Cílem nebyla jen zřícenina hradu, ale i nedaleko uložená další cache. Kousek jsme šli po jedné z cyklostezek. Přes noc opět slejvák, který narušil mé jinak tvrdé spaní.


Nastal den "D" a ráno na obloze ani mráček, prostě azůro. Zajásal jsem a šup šup oblíkat a pro kola. Bylo v plánu s sebou naše stará netahat. Měli jsme zamluvené dvě celoodpružená kola značky Merida One-Forty 1500D. V infocentru nás přivítala sympatická dredařka, která nás zkásla o zálohu a půjčovné na celý den. Na kolech jsme si přemontovali široké šlapky za SPDčka. Zkouknem kola a jejich šrámy, poladíme sedlovky, tlumiče a hurá do terénu.


Půjčení kol nás omezovalo jen na Trail podél Černého potoka. Tak jsme si řekli, že budeme jezdit jen zde. Naše jezdění jinde by asi nikdo nezjistil, ale proč dělat problémy. Od infocentra se jel kus po zánovní asfaltce a po necelém třetím km odbočujeme do lesa, kde začíná to, za čím jsme sem přijeli. Začátek vede po klasické lesní štěrkové cestě, ze které se sjede na nikterak zvláštní lesní pěšinu, kde mokrá místa jsou vysypána vápencovým štěrkem. Chvílemi se objíždějí mokrá bahenitá místa, ve kterých je uježděná stopa od kol. Po chvíli to přichází. Úzké pěšinky zpevněné vápencovým štěrkem nás zavádějí do lesa k potoku, kde začíná být terén hodně členitý. Stíhat koukat kolem sebe se moc nedá. Veškeré soustředění je jen na to udržet se na kole a držet správnou stopu a hlavně nebrnknout řidítkama o nějaký strom. Poprvé jsme se doslova seznamovali s trasou a velmi opatrně si ji projeli. Trail je dlouhý asi 7-8 km a končí u plotu koupaliště v obci Malá Kraš. Na půjčených kolech nebyly košíky na pití a láhve zůstali doma, tak jsme nepohrdli kofolou u stánku. Návrat na start trailu je po zelené turistické trase. Místy štěrková cesta a místy příjemná pěšina. Jedno kolo má zhruba 16 km. Podruhé už jsme fičeli rychleji a odvážněji. Opět proběhla kofola. Po dojezdu druhé jízdy jsme zavítali do hotelu Černá Voda, kde už na nás čekaly naše drahé polovičky, proběhl oběd a hurá zase zpět do terénu. Třetí kolo bylo opět volnější. Bylo ve znamení třech keší, které jsou kolem trailu k nalezení. Do čtvrtého kola už nebylo moc sil, ale chuť stále byla.


Jednotlivá kola jsem si zaznamenával pomocí aplikace Endomondo a všechna 4 kola i s cestama na oběd jsem dohromady zaznamenal na GPS a tracklog importnul na bikemap.net, celkem najeto zhruba 65 km.

Závěrem dodávám snad jen to, že se sem chci příští rok opět vrátit a pojezdit na ostatních trailech, ale to už snad na svém kole. Pevně věřím, že se sem Negři dostanou v nějakém větším počtu.

2 komentáře:

  1. pěkný... jenom teda - když tam byly ještě další traily, proč jste jezdili jenom na jednom??

    OdpovědětVymazat
  2. Protoze ostatni traily byly v mistech kam jsme s pujcenejma kolama nesmely. Takze priste na svejch ...

    OdpovědětVymazat