Stránky

sobota 2. března 2013

Expedice běžky vol.3

Obdobně jako vloni Qbic zorganizoval další pokračování veleúspěšné negerské akce na běžkách. Letos byla účast velmi pestrá. David, Pavel, Jirka, Martin, Dáša a já. Plánování bylo krkolomné a plán trasy byl den předem změněn kvůli závodům v oblasti Černé Hory a Pražské boudy, kam jsme měli původně namířeno. Hojná plánovací diskuse probíhala na negerském chatu.

Ráno, jako obvykle, posbírám autem všechny negry, David mi radostně ukazuje svoje čerstvě zalepené běžecké boty. U Pavla nasedá i Jirka, tentokrát již dávno po snídani a s rukavicemi, pro které se vracel. Parkujeme před bývalým okresním úřadem nad kanálem :-). Přezouváme se do bežeckých bot. A po chvilce přichází rodinka Qbikových bez dětí.

Autobus nás odváží na Pomezní Boudy, tentokrát bez problémů. Dokonce řídil stejný řidič. Než si David zašel koupit nové hole, mažeme pod paty modrý univerzální vosk Skivo.

Dag mění obutí

Po ujetí asi 200 metrů, si Dag s Qbikem mění obutí. Dál už stoupáme na krásně upravenou vrstevnici a mířime směr Lýsečky. Na Lysečinské boudě klábosíme s provozním o Pink Floydech a občerstvujeme se něčím k snědku. Dag měla obavy, že bude poslední a tak vyrazila napřed. Dopíjíme pivko a panáčky a vyrážíme za ní. Martin pochopitelně nabral tempo, aby dohnal Dášu. Jířa, David, Pavel a já pokračujeme pozvolna za nimi. U známé cedule "Pozor státní hranice" odbočujeme na zelenou, kam jsme směrovali i Dag. Natáčím Jiřu jak usilovně bojuje s kopcem a čekám, kdy se objeví David. Doráží 10členná skupinka dětí a rodičů. A David stále nikde. Popíjím čaj z termosky a vdechnu gerlašku. David stále nikde. Poptávám se kolemjedoucích, zda nepotkali týpka asi jako já v černém a s batohem s náhradními holemi (vskutku dobré poznávací znamení). Jedna paní mě informovala, že se určitě otočil a jel zpět na Lysečinskou boudu. Po asi 15 minutách mu jdu kousek naproti a snažím se Davidovi dovolat. Marně. Další paní mě informovala, že ho viděla na chatě, a že řeší rozlepenou botu :-( Pro Davida zjevně konečná. Je dospělej a umí se o sebe postarat. Vyrážím za ostatními.

V lese se jelo lépe nežli před rokem. Místy byla i pěkná stopa. První náročný sjezd vzdávám a radši jej seběhnu bez lyží. Předjíždím pár běžkařů, které jsem při čekání potkával. Jede se mi příjemně.

Zlomená běžka

Asi na 10. km odbočuji z lesní cesty a táhlý sjezd jedu radši po louce, kde je pěkná vyplužená stopa. Úspěšně zvládám nejprudší část. V závěru mě rozhodily hluboké koleje a padám na bok a hlavou se bořím do sněhu. O svářecké brýle jsem se trošku poškrábal na nose a tak otírám kapky krve. Když se postavím, zjišťuji, že mám ulomenou špičku u zapůjčených běžek Peltonen. Trošku jsem zaklel, ale to nikterak nepomohlo a tak špičku vkládám do batohu, jako trofej a pokouším se dál přemísťovat na Rýchorskou boudu. Bez špičky se mi jede velmi špatně, ale v udusané stopě se lyže tolik nezapichuje. Volám Jířu a informuju ho o mé události. Ten byl někde u "Rohu hranice", kde je budka ve tvaru "A". Navrhuju, ať na mě nečeká, že se sejdeme na Rýchorský boudě. Dojel jsem ho u kříže. Od něj jsme šli do kopce pěšky. Na rovince před Rýchorskou boudou jsem si pěkně ustlal po tom, co se mi zapíchla lyže do sněhu :-( Při vyrovnávání jsem výrazně ohnul hůlku. To mě přesvědčilo, že zde končím a nebudu dál nic riskovat.

Zábava na můj účet

Po úsměvném posezení na Rýchorský boudě, kde během naší přítomnosti spadla obsuze plná lahev slivovice na zem a rozbila se. Tolik škody. Já a Jířa dál pokračujeme pěšky do Horního Maršova asi 4 km z kopce, kde sedáme na BUS, ve kterým už sedí David, který se vrátil v baletních botkách na Pomezky. Qbik, Dag a Pavel pokračují v plánované trase směr Babí > Trutnov. Po návratu do Trutnova se převlíkáme a zde se stalo něco, co by mohlo vydat na další report :-)

David leze do kanálu
Při přezouvání našel David Pavlovy klíče ve své botě, kam jsem je dal já. V momentě, kdy je vyndal z boty a ptal se nás čí to jsou klíče, je upustil, ale přímo pod ním byl kanál :-). Chvilku jsme se smáli a pak se pokoušeli je nějak vyndat. Hůlkou to nešlo, litinové víko nešlo sejmout. Po chvilce dumání vtipkujeme, že Pavlovi suše oznámíme, "že má klíče v kanálu". Ale nevzdáváme to a poutáme kanál k tažnému lanu a snažíme se kanál vytrhnout autem. Tato snaha končí přetržením nekvalitního, zjevně čínského, plastikového tažného lana. Když se pokouším vázat lano nadvakrát David úspěšně sejme víko kanálu. Bez váhání se do něj vrhá po nohou. Při pohledu, jak v něm stojí jsem dostal neutišitelný záchvat smíchu :-) David hlásí, že se nemůže ohnout a že na klíče nedosáhne. Vlny smíchu a tlemení připomínají účinky kouření marihuany a ne a ne skončit. Jako praví kamarádí tasíme foťáky a fotíme nového pracovníka trutnovských technických služeb, jak čistí kanál. Smích stále graduje. David vylézá a někdo, asi Jířa, vyřkl nápad, že ho do kanálu spustíme po hlavě a že jej budeme držet za nohy. David neváhá a se slovy "budete mě ale držet" se po hlavě pouští do kanálu, kde vytahuje Pavlovy klíče. S neskutečným tlemem a smíchem jsme Davida drželi a nepustili. Bohužel nám chyběl 4. negr, který by to fotil (je dost možné, že naše počínání bylo zaznamenáno nějakou městskou kamerou, případná obsluha kamery se mohla též slušně nasmát). Kanál opět přikrýváme víkem a vyrážíme pro Pavla ke Kousalovi, který mezitím volal.

Sedáme do auta a se smíchem nad zažitou událostí jedeme pro Pavla. Lehce nás zaráží, jak se dostal ke Kousalovi, když měl jet s Qbikama přes Babí. Pavel byl hodně znaven. Prý Qbikovým ujel a pak někde zabloudil a šel asi 5 km po asfaltu až do Trutnova. Vyrážíme směr domov. Negry rozvážím po bydlištích. Když sedím doma u večeře volám Qbika a nedovolám se. Vzápětí volal Jířa s tím, že má obavy co Qbíci? Zkouším Dag a ta to v 19:25 vzala se slovy, právě jsme dorazili domů.

Letošní běžky se lehce nepovedly, ale i tak to bylo celkem fajn. Lovení klíčů z kanálu se jen tak nezažije :-) Za rok se budu těšit zase.

Odkazy
Lysečinská bouda v KrkonošíchDavid loví klíče z kanáluDavid loví klíče z kanáluDavid loví klíče z kanáluDavid loví klíče z kanáluBaleťák David
Zábava na můj účetJirka na mě počkal ...Výhledy do polskaVýhledy do polskawww.peltonenski.fiNegr SmEjDiL
www.peltonenski.fiNegr Jirka - detailNegr JirkaHraniceJířa dobrzdilJířa brzdí
Lysečinská bouda v KrkonošíchNo commentDavid - klasikaJířa - klasikaPavel pózujeDag střídá obutí
Expedice běžky vol.3, a set on Flickr.

2 komentáře:

  1. Díky za sepsání, my jsme jeli přes prales na Babí a okolo Vebrovky na Dvoračky (cca od Vebrovky už byla tma, tak jsme šli dost pěšky a tak se nám to protáhlo až do těch půl osmý...). Endomondo mně přestalo někde u Stachelbergu zaznamenávat trasu (http://www.endomondo.com/workouts/163287223/1044683). Jinak ještě se přidávám se svojí várkou fotek: http://www.flickr.com/photos/obojetnik/sets/72157632900371425/
    Těším se na příští akci - snad bude trochu lepší sníh, ta ledovatka mně moc nesvědčila...

    OdpovědětVymazat
  2. Tak za bežky jsem v půjčovně doplatil pětikilo :-( Každá sranda něco stojí. Příští rok už to chce už svoje náčiní.

    OdpovědětVymazat